Zateplenie domu systémom HFR-TS

Zateplenie domu systémom HFR-TS je veľmi jednoduché a cenovo dostupné riešenie, ktoré nám ušetrí nie malé finančné prostriedky za energie. Tepelné jadro zatepľovacieho systému tvorí tepelnoizolačná omietka, ktorá  umožní domu dýchať (zatepľovací systém HFR-TS je paropriepustný) a má veľmi dlhú funkčnú životnosť (čo sa o zateplení polystyrénom povedať určite nedá).

Zateplili ste dom polystyrénom a začali sa vám tvoriť plesne a riasy na fasáde alebo v dome? Vedeli ste, že príčinou tohto problému je fasáda s trhlinami, cez ktoré preniká dažďová voda alebo polystyrén, pretože je nepriedušný a neprepúšťa vlhkosť? Ničia vám vtáci fasádu tým, že vyďobávajú polystyrén zo zateplenej fasády a budujú si tam hniezda? Nezúfajte!

Čo by ste povedali na to, keby ste na svojom dome mali taký zatepľovací systém, ktorý by mal výborné tepelno-izolačné vlastnosti, vysokú funkčnú životnosť (nad 30 rokov), bol by priedušný, chránil by murivo pred poveternostnými vplyvmi, zabraňoval tvorbe plesní a rias, bol by ekologický, jeho aplikácia by bola rýchla, bol by cenovo výhodný a nebol by zdraviu škodlivý? Nemožné? Opak je pravdou.

Zatepľovací systém HFR-TS

Čo je HFR-TS? Zatepľovací systém HFR-TS je kombináciou tepelno-izolačnej omietky ISOTEX a termokeramického náteru ThermoShield. Zateplením domu systémom HFR-TS získame inovatívny zatepľovací systém tepelnej ochrany stavebnej konštrukcie s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami a dlhou životnosťou – a to bez tvorby plesní a rias na fasáde.

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX je hotová suchá zmes na báze granulovaných kremičitých guľôčok, ktoré po zmiešaní s vodou vytvoria dokonale plastickú, vysoko adhéznu hmotu určenú k použitiu ako izolácia proti vlhkosti a zároveň ako tepelná a zvuková izolácia stien budov.

Omietka ISOTEX nanesená na fasádu pracuje v režime membránovej sanácie. Omietka prepúšťa vlhkosť vo forme pary prestupujúcej z muriva (stien) a z interiéru, čím dochádza k jej pravidelnému odvádzaniu a k následnému zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností muriva t.j. k zvýšeniu hodnoty parametra R (tepelný odpor stavebnej konštrukcie).

Tepelnoizolačná omietka ISOTEX je vhodná aj do interiéru – steny môžu byt zaizolované z oboch strán. Ako ochranný náter použijeme náter do interiéru: ThermoShield Interieur.

Termokeramický náter ThermoShield Exterieur

ThermoShield Exterieur tvorí ochranný štít vrstvy termoizolačnej omietky ISOTEX, ktorý vďaka unikátnemu zloženiu odvedie vlhkosť avšak zabraňuje spätnému prechodu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do materiálu stavebnej konštrukcie. ThermoShield zabezpečuje teplotnú stálosť a teda nedochádza k degradácii (k prasklinám) muriva resp. stien vplyvom vysokého rozdielu teplôt.

Obe zložky zatepľovacieho systému sú priedušné a paropriepustné – čím sa výraznou mierou podieľajú na tom, aby obvodové múry boli suché a neposkytovali tak živnú pôdu (vlhkosť) pre tvorbu plesní a rias.

Stručný postup prác zateplenia domu systémom HFR-TS

Aplikácia termoizolačnej omietkovej zmesi ISOTEX vyžaduje minimálnu náročnosť, nanáša sa bez armovacej sieťky a lepidla, čo podstatným spôsobom skracuje časový rozsah stavebných prác. Po napenetrovaní podkladu penetračným náterom ThermoShield FixPlus – omietku nanášame priamo na múr v hrúbke 2-3 cm.

Omietku môžeme nanášať ručne bežným spôsobom omietania alebo pomocou strojov na omietanie (typu PFT G54 príp. M-Tec Duo). Zmes po dokončení vytvorí na stene jednotnú masívnu vrstvu bez škvŕn a tepelných mostov.

Pri nerovnosti podkladu napr. pri novostavbách – je lepšie plochu vyrovnať štukovou omietkou ISOTEX (“špric”) – znížime tak spotrebu tepelnoizolačnej omietky ISOTEX, ktorá je predsa len drahšia ako obyčajná.

Po 48 hodinách od nanesenia tepelnoizolačnej omietky ISOTEX a po jej finálnej úprave, môžeme aplikovať na omietku termokeramický ochranný náter ThermoShield – a to v 2 vrstvách. Pred aplikáciou náteru podklad opäť napenetrujeme penetračným náterom ThermoShield FixPlus.

Podrobný postup prác – Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom HFR-TS – si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

Prečo zvoliť zatepľovací systém HFR-TS? Aké sú jeho hlavné výhody?

  • Minimálna funkčná životnosť 30 rokov
  • Výrazná energetická úspora na vykurovaní a klimatizácii (15-40%)
  • Vysoká ochrana muriva pred poveternostnými vplyvmi (bez tvorby zelených rias, húb a plesní)
  • Vysoká účinnosť odstránenia vlhkosti z muriva po odstránení príčiny
  • Aplikácia bez porušenia muriva (žiadne kotvenie)
  • Jednoduché spracovanie
  • Nízka hmotnosť systému: 7,0 kg/m2
  • Ekologický materiál
  • Rýchla aplikácia
  • Systém tepelnej ochrany ISOTEX / ThermoShield® je lepší ako kontaktné zatepľovacie systémy

Podrobnejšie informácie o výhodách zatepľovacieho systému HFR-TS nájdete v článku: Výhody zatepľovacieho systému HFR-TS.

Aká je cena zateplenia zatepľovacím systémom HFR-TS ?

Cena zateplenia domu systémom HFR-TS je približne rovnaká, ako cena zateplenia polystyrénom s hrúbkou 10 cm (podľa podkladu a spotreby omietky môže byť cena aj nižšia). Získame však zateplenie s neporovnateľne lepšími vlastnosťami, dlhou funkčnou životnosťou a hlavne: zdravé bývanie bez plesní a alergií s nie malými úsporami na vykurovaní.

Zatepľovacia omietka ISOTEX a energeticky úsporný termokeramický náter ThermoShield tvoria ako celok výborný zatepľovací systém 21. storočia v oblasti tepelnej ochrany nových i obnovovaných budov.

Ak sa chcete o zatepľovacom systéme HFR-TS dozvedieť viac, tu sú linky na ďalšie články: