Ako zatepliť dom zatepľovacím systémom HFR-TS
Zatepliť dom vôbec nemusí byť zložité, pokiaľ zvolíte omietkový zatepľovací systém. Myslím, že trošku zručnejší a šikovnejší domáci kutil by to zvládol aj sám. Navyše: pri použití systému HFR-TS nemusíte pri aplikácii použiť armovaciu sieťku a lepidlo.
Omietkový zatepľovací systém HFR-TS tvorí zatepľovacia omietka ISOTEX a termokeramický náter ThermoShield. Spolu tvoria revolučný zatepľovací systém s výbornými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX v spolupráci s náterom ThermoShield zabezpečí plnú ochranu pred všetkými atmosférickými vplyvmi a vytvorí inovatívny termoizolačný zatepľovací systém budúcnosti, ktorý predbehne vaše očakávania.
Dnes by som vám rád napísal postup, ako zatepliť dom omietkovým zateplovacím systémom HFR-TS. Zateplenie domu sa tak stáva jednoduchšie ako pri kontaktných zatepľovacích systémoch a ako bonus dostaneme ďaleko lepšie vlastnosti, výbornú ochranu obvodových múrov a o poznanie dlhšiu životnosť zatepľovacieho systému.
1. Príprava podkladu pred zateplením domu
Predtým, ako začnete na obvodové múry nanášať tepelnoizolačnú omietku ISOTEX, mali by ste si dôkladne pripraviť podklad:
- podklad očistite od starej farby, špiny, prachu a nepevných fragmentov, pokiaľ je nutné, očistite aj betón od zvyškov separačných prostriedkov
- odstráňte prebytočné výstupky a ochráňte metalické elementy od korózie
- hladkým betónovým základom sa odporúča pridať drsnosť povrchu mechanickým spôsobom alebo pomocou kontaktného náteru
2. Penetrácia podkladu
Povrch dôkladne natrite penetračným náterom ThermoShield FixPlus, ktorý nanášajte podľa vlastností podkladu zriedený v pomere 1:1 až 1:4 objemových dielov vodou.
Môžete ho nanášať štetcom, valečkom alebo nástrekom. Pri striekání je nutné vziať do úvahy stratu vznikajúcu tvorbou rozstreku. Pri spracovaní je nutné taktiež dbať na to, aby sa nepracovalo pri teplote nižšej, ako je minimálna teplota pre tvorbu filmu (5°C). To platí aj pre celkovú dobu schnutia.
Vo väčšine prípadov postačuje jeden základný náter. Pri extrémnej vsiakavosti podkladu je nutné použit nezriedený penetračný náter. Doba schnutia pred aplikáciou omietky ISOTEX je 4-6 hodín. ThermoShield FixPlus musí dôkladne uschnúť, aby sme mohli pokračovať v práci.
3. Nanesenie tepelnoizolačnej omietky ISOTEX na obvodové múry domu
Tepelnoizolačná zatepľovacia omietka ISOTEX môže byť aplikovaná buď ručne, alebo pomocou omietkových automatov ako M-Tech Duo Mix, PFT G-54 alebo podobných.
Príprava malty tepelnoizolačnej omietky ISOTEX: do guľatého kontajnera s plochým dnom (objemom 40 l – na 1 vrece suchej zmesi a 60 l – na 2 vrecia suchej zmesi) nalejte čistú vodu cca 0,4 až 0,6 l na 1 kg. Do vody nasypte omietkovú zmes ISOTEX. Dôkladne premiešajte maltovú zmes manuálnym stavebným mixérom po dobu 4-5 minút, do stavu homogénnej konzistencie, hladkej a bez zrazenín. Maltovú zmes tepelnoizolačnej omietky ISOTEX nechajte stáť po dobu 5 minút, a potom znovu dôkladne premiešať.
Matlovú zmes nanášame na obvodové múry domu v hrúbke cca 2 cm. Pri aplikácii vrstvy tepelnoizolačnej omietky ISOTEX odporúčam používať omietkové profily. Omietku môžete nanášať, ak je vonkajšia teplota vyššia ako 7°C.
Finálnu povrchovú úpravu (zapucovanie) môžeme vykonať v závislosti na teplote – a to v hodnotách od 2 hodín až do 12 hodín. Čím je teplota vyššia, tým omietková zmes rýchlejšie tuhne – preto sa nedoporučuje omietku nanášať pri vysokých teplotách nad 30°C.
Zatepľovacia omietka ISOTEX nevyžaduje armovanie, preto je jej nanesenie na obvodové múry domu jednoduché, pohodlné a rýchle. Iba v špeciálnych prípadoch doporučujeme použiť armovanie.
4. Aplikácia termokeramického náteru ThermoShield
Po 48 hodinách od nanesenia tepelnoizolačnej omietky ISOTEX a po jej finálnej úprave, môžeme aplikovať na omietku termokeramický ochranný náter ThermoShield – a to v 2 vrstvách.
ThermoShield Exterieur je odolný ochranný náter pre takmer všetky podklady v exteriéri. Výnimočné zloženie tohoto náteru otvára veľa možností aplikácie prinášajúci tepelný efekt ako v zimnom tak v letnom období.
Podklad opäť natrieme penetračným náterom ThermoShield FixPlus. Aplikácia, riedenie a pracovné teploty sú rovnaké, ako pred nanesením omietky ISOTEX.
Po 6 hodinách môžeme nanášať prvú vrstvu termokeramického náteru ThermoShield.
Náter sa nanáša štetcom, valčekom alebo bezvzduchovým striekaním (Airless). ThermoShield Exterieur sa dodáva pripravený k okamžitému spracovaniu, je len potrebné farbu pred aplikáciou krátko, ale dôkladne premiešať – najlepšie mechanicky. Pri použití striekacieho prístroja je nutné rešpektovať smernice výrobcu prístroja. Pri spracovaní je bezpodmienečne nutné dbať na to, aby sa nepracovalo pri teplote nižšej, ako je minimálna teplota pre tvorbu filmu (+7°C). Táto podmienka platí aj pre celkovú dobu schnutia. Použité spojivo vytvára dvojitú sieťovú štruktúru pôsobením UV žiarenia, z toho dôvodu je dôležité, aby sa pracovalo pri dostatočnom dennom svetle. Po dlhšom prerušení práce je nutné materiál krátko premiešať.
Druhú vrstvu termokeramického náteru môžeme nanášať po 12 hodinách od aplikácie prvej vrstvy. Náter ThermoShield Exterieur vytvorí úplne svoje vlastnosti až po 36 dňoch.
Ak sa chcete o zatepľovacom systéme HFR-TS dozvedieť viac, tu sú linky na ďalšie články:
- Skúsenosti so zatepľovacím systémom HFR-TS
- Zateplenie domu systémom HFR-TS
- Výhody zatepľovacieho systému HFR-TS
- Zatepľovací systém HFR-TS: revolučná technológia v zateplení
- Zatepľovací a odvlhčovací omietkový systém HFR-TS
- Súčiniteľ prestupu tepla a zatepľovací systém HFR-TS
Inovatívny zatepľovací systém HFR-TS
Zatepľovací systém HFR-TS nevyžaduje dodatočné náklady na ďalšiu údržbu a má rovnakú životnosť ako váš dom – t.j. je doživotný. Je odolný a nehrozí jeho poškodenie vtákmi, hlodavcami a drobnými domácimi zvieratami. Je odolný proti vlhkosti, plesniam, riasam a iným mikroorganizmom. Tento revolučný zatepľovací systém predstavuje pre váš dom kabát a pláštenku v jednom (omietka zabraňuje tepelným stratám a ThermoShield chráni proti prenikaniu vlhkosti do podkladu).
Obe zložky zatepľovacieho systému HFR-TS znižujú riziko tvorby mikrotrhlín na fasáde a odolávajú náhlym zmenám teplôt (prudký dážď v horúcom lete), poryvom dažďa a vetrov. Jediná údržba je, povrch fasády umytie tlakovou vodou.
Ak vás systém HFR-TS zaujal a radi by ste sa dozvedeli, aké sú ďalšie výhody zatepľovacieho systému HFR-TS, môžete si o nich prečítať v predchádzajúcom článku.